ORSZÁGOS DIVATTERVEZŐ PÁLYÁZAT A JÖVŐ DIVATTERVEZŐINEK, KORTÁRS NŐI KÉPZŐMŰVÉSZEK ALKOTÁSAIBÓL INSPIRÁLÓDVA

A divat és a kortárs művészet szimbiózisa elválaszthatatlan, mindkét terület ösztönzi és inspirálja egymást. A magas templomtornyokba törő gótika korszakában hosszú uszályos ruhákat és csúcsos kalapokat viseltek; a ’20-as évek luxusban tobzódó art deco éveiben ragyogó flitterek jelentek meg a ruhákon. Vajon mit jelent a jövő divattervezőinek 2023-ban a képzőművészet és hogyan inspirálódnak? Hogyan változhat egy festmény mintává egy ruhán? Milyen többletjelentést nyer egy ruhadarab a rákerülő képek által?

Az ARTCollection országos divattervezői pályázatot 2022. novemberében hirdette meg a KÉPEZŐ Oktatási és Kultúrális Alapítvány középiskolásoknak. Célunk, hogy szabadon és kreatívan megmutassák a diákok, hogyan kapcsolható össze a művészet és a divat. A tervezők Soós Nóra, Tóth Anna Eszter, Horváth Lóczi Judit és Metzing Eszter képzőművészek alkotásaiból merítettek ihletet, amikor elképzelték fantasztikusan egyedi szettjeiket.

 ARTCollection projektbenAz a művészek és a divatszakma is összefogott. A pályázók szakmai támogatását Cakó Kinga (CAKO) és Krárintz Orsolya (FIBULA) divattervezők segítették.

 

Az elképzelés valósággá válik: a tíz legjobb fiatal tervező a pályázatnak köszönhetően elkészíti a ruhákat, amelyeket egy divatbemutatón és egy pop-up kiállításon mutatunk be az ARTCollection pályázat eredményhirdetésével egybekötve.

Cakó Kinga

a zsűri elnöke, divattervező, a CAKO márka tulajdonosa

Többgenerációs művészcsaládban felnőve a művészet szeretete nagyon fontos szerepet tölt be az életemben. Már nagyon fiatalon tudtam, hogy divattervezéssel szeretnék foglalkozni, és rövidesen el is indultam azon az úton, hogy megvalósítsam ezt az álmomat. A Polimoda – Institute Fashion Design & Marketing-ben tanultam Firenzében és a Central Saint Martins College of Art & Design-ban, Londonban. Az elmúlt nyolc évben stylistként dolgoztam különböző tévéműsoroknak és magazinoknak, valamint divattervezőként néhány elismert márkának. 2013-ban terveztem az első tavaszi-nyári női kollekciómat, amelyet CAKO néven mutattam be.

Kránitz Orsolya

a projekt szakmai vezetője, divattervező

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Textil szakán végeztem öltözéktervező – kötő szakirányon, majd ugyanitt elvégeztem a Vizuális és környezetkultúra tanár szakot. Diploma után megalapítottam egy évfolyamtársammal együtt saját márkámat FIBULA néven, ami a modern nőknek kínált hétköznapi viseletre egyedi öltözékeket. A tervezése során a kortárs művészetet figyelemmel követtem, egy-egy kollekció hangulatát befolyásolta egy aktuálisan látott kiállítás, egy épület, akár egy színházi vagy zenei előadás. Mindig is foglalkoztatott a különböző művészeti területek egymásra gyakorolt hatása, ezért mindig egy másik szakterületen alkotó művésszel együttműködve fűszereztem meg a ruhadarabokat. Az ilyen kollaborációk gyakran emeltek be a kollekciókba új, szokatlan anyagokat, technológiákat, amihez új megoldásokat kellett kitalálni.

 

MŰVÉSZEK

HORVÁTH LÓCZI JUDIT
METZING ESZTER
SOÓS NÓRA
TÓTH ANNA ESZTER

 

INSPIRÁCIÓ ÉS RUHATERVEK

 

 

 

Az ARTCollection2023 a Nemzeti Tehetség Program támogatásával jött létre.