Művészet, élmény, gasztronómia

Választható előadások:

TERÍTÉKEN A MŰVÉSZET

Gasztroélmény a KÉPEZŐBEN

Francia impresszionisták és a macaronok – A franciák híresek a finomságukról, ami a különleges desszertjeikről is elmondható. Claude Monet világhírű Giverny-beli konyhájától Édouard Manet foszlós briósáig felvonultatjuk a legfontosabb impresszionista festőket és alkotásaikat, miközben stílszerűen macaront csipegetünk.

Olasz festészet és olasz finomságok – Az olasz alapanyagok épp olyan (nap)fénnyel és élettel átitatottak, mint az itáliai festők remekművei. Nem véletlen, hogy ezen a területen aknázták ki a legjobban a fény és az árnyék kontrasztját a művészek, gondoljunk csak a barokk mesterekre, például Caravaggiora.

Spanyol művészet és a tapasok – A spanyol konyha tapas-táljai tökéletes vendégváró, apró falatkák. A festészetben bodegónnak hívjuk azokat a képeket, amelyek konyhai jeleneteket vagy étkező figurákat ábrázolnak. Diego Velázquez, Francisco de Zurbarán és Francisco Goya alkotásai ugyanakkor sokkal több szimbolikát rejtenek, mint azt elsőre talán gondolnánk!

Magyar festők és ízek – Hogy a gyomrunk és a szemünk is biztosan jól lakjon, a magyar konyha és kultúra remekei sem maradhatnak el. Munkácsy Mihály Párizsban is kisbicskával ette a szalonnát, míg Csontváry Kosztka Tivadar már akkor vegetáriánus volt, amikor az még nem volt divat. Többek között róluk is lesz szó Bán Blanka művészettörténész előadásában.

BOR COOL-TÚRA

Gasztroélmény a KÉPEZŐBEN

Színek és képek

Fehérburgundi, zöldveltelini, kékfrankos, sárgamuskotály, szürkebarát, feketeleányka, rozék, vagy egyszerűen csak egy jó vörös. Borok, melyeknek nevében más és más színek tűnnek föl. Miközben egy sommelier bemutatja a más és más „színű” borokat, végigszaladunk a művészetek történetén, s mindegyik borhoz a jellegzetesen ugyanolyan színű alkotásokat állítjuk a középpontba. Szó lesz Picasso rózsaszín korszakáról, az avantgárd fehér festményeiről, Van Gogh sárgáiról s a lapis lazuli mennyei ragyogású kékségéről is. Művészettörténet a borok színén keresztül.

Csontváry tájain – borospohárral

Csontváry Kosztka Tivadar a magyar művészet legismertebb alkotója. A Szepesség szülötte, München növendéke az 1890-es évektől kezdve szinte megállás nélkül úton volt. Bár ő maga alkoholt nem fogyasztott, szerencsére csupa olyan helyen járt, ahol évezredes szőlő- és borkultúrákkal találkozunk. Egy jó szepességi, vagy bajor sör után érdemes lecserélni a korsót borospohárra, s végigjárni gondolatban Csontváry útjait az általa is bejárt vidékek jellegzetes boraival. Merre is járunk majd? Dalmácia, Bosznia-Hercegovina, Szicília, Málta, Kairó, Athén, Jeruzsálem, Libanon. Különös művészettörténeti utazás a mediterrán világ szép boraival, s Csontváry remekműveivel.