Soós Nóra
Társadalmi olló

Társadalmi olló 

Soós Nóra Társadalmi olló című festménye nem hagy menekülőutat, muszáj szembenéznünk azzal, amiről nap mint nap elkapjuk tekintetünket!

Két öltönyös férfi kezet ráz. Láthatóan jól szituáltak, az életük “sínen” van. De ha mélyebbre pillantunk Soós Nóra transzparens rétegei között, akkor láthatóvá válnak további alakok,  a lábuknál ott fekszenek azok, akikről ritkán beszélünk. A kép alsó részében szénnel rajzolt hajléktalanok fekszenek, vagy fejüket lemondóan hajtják le.

A festő célja, hogy láthatóvá tegye a láthatatlant. A kép közepén is megjelenő hatalmas olló, ami csak nyílik és egyre élesebb határvonalat vág a biztonság és a bizonytalanság, a társadalmi osztályok közé. Miközben kevesen kerülnek egyre feljebb, nagyon sokan egyre könnyebben csúsznak le.

Soós Nóra festményei narratív szempontból nagyon gazdagok, érdemes rápillantani a festményen megjelenő szimbólumokra:

A homokóra, az egyénenként különbözően érzékelt idő szimbóluma. Ez a jelkép nagyon erős tartalommal tölti meg a képet, hiszen az ábrázolt üzletemberek számára minden perc pénz, addig a hajléktalan szereplők már teljesen kiléptek az időből.

A sweet home felirat, az édes otthon kifejezés feszültséget teremt a vásznon a hajléktalanok alakjaival együtt szerepeltetve.

A papírrepülő, a sérülékenység, sebezhetőség jelképe. Itt ez felfogható sz emberi lélek törékenységének szimbólumaként is, hiszen jól szituált, tökéletesre hajtogatott formánból könnyen alakulhat környezeti hatások által gyűrt és viharvert, elveszett egyén, aki addig ismert valóságából egy ismeretlen és a társadalom számára láthatatlan helyzetbe kerül.

Milyen gondolatokat ébreszt benned a festmény? Mit gondolsz szimbólumairól?